(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
dylberizm. Hyn në funksion Qendra Telefonike për Parandalimin e Vetëvrasjes.
🔸
L

Hyn në funksion Qendra Telefonike për Parandalimin e Vetëvrasjes. 🔸 Linja e Jetës nga ky moment është funksionale. Çdo ditë, nga ora 21:00 deri në 01:00, mund të telefononi në 0800 12345, pa pagesë nga Vala dhe Z mobile, shumë shpejtë edhe me Ipko. Linja e jetës, iniciuar nga Qendra për Informim dhe Përmirësim Social @qips_ks mundëson që çdo person të ketë mundësinë të dëgjohet nga dikush në mënyrë komplet anonime. Qëllimi është që çdo thirrës me mujt me e nda ato që po i han prej brenda, diçka që nuk munden apo nuk mjafton me e nda me njerëzit që i kanë afër. Në anën tjetër të telefonit i pret një vullnetare që është e përkushtuar me kuptu dhe me empatizu me problemet, pa gjykime e pa këshilla të pa kërkuara. 🔹 Në Kosovë stigma ndaj shëndetit mendor është aq e fuqishme sa që shumë kërkesa për ndihmë shuhen, e edhe më tepër shtypen. Kjo në një vend ku, në bazë të numrave të raportuara në polici, në 20 vitet e fundit mesatarisht ka pasë 3.6 tentime të vetëvrasjes brenda çdo jave; prej atyre tentimeve njëra rezulton në vetëvrasje çdo javë. Është një problem alarmant, po fati i keq i viktimave është se kolektivisht jemi duke e injoru problemin në vend se ta adresojmë. Një stigmë e tillë e bon të pamundshme kërkimin e ndihmës, e të domosdoshme ekzistencën e Linjës së Jetës. 🔸 Shpesh herë dikush që kërkon ndihmë konsiderohet se po i zmadhon problemet e veta, se ato janë kaluese, apo thjeshtë imagjinare. Në raste tjera nuk ndihen as të lirë të flasin pasi që janë të vetëdijshëm çfarë gjykimi shoqërohet nga rrethanat. Është tragjike, por shpesh herë e vetmja mënyrë që dikush mundet me fol për nevojën e ndihmës në kuadër të shëndetit mendor në Kosovë është fshehurazi. Pikërisht këtu hyn Linja e Jetës – një shërbim plotësisht anonim./pikepamja.net

Share 131 3
beyondexcuses. “Live for the moments you can’t put into words.”
♥️
I love you Ali @al

“Live for the moments you can’t put into words.” ♥️ I love you Ali @alindsey35 #CrestTrail #KiwanisCabinTrail #Hiking #NM #ABQTram #ABQ #ALB #RockHouse #505 #🏳️‍🌈

Share 37 1
Advertisement
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
eriontreska. #ALB-FRA

#ALB-FRA

Share 43 0
shqipez_worldwide. Lyrics on this 🔥🇦🇱
.
.
.
.
.
.
#alb #albania #kosovo #shqiponja #ly

Lyrics on this 🔥🇦🇱 . . . . . . #alb #albania #kosovo #shqiponja #lyrics #omgalbania #banditakaxx

Share 0 0
intoxduarexha. a beautiful glow up 💖
she was such a chunky and cute baby 😭
@dualipa

a beautiful glow up 💖 she was such a chunky and cute baby 😭 @dualipa ♡ ▪I'm not using this picture for commercial use.▪

Share 24 1

Măsura :38 Pret:40 de lei Brand :HM Purtati de 2 X PENTRU BUC PREDARE PERSONALA PENTRU PROVINCIE TRIMIT PRIN POSTA ROMANA CU RAMBURS(10LEI) SAU CU PLATA ÎN CONT (5 LEI) #pantalonilungi #hainesecondhand #hm

Share 0 0
ffkosov. Perfundon ndeshja
Kosovo 0-4 England
Dardanet 💙💛
⤵
⤵
⤵
⤵
⤵
⤵
⤵
#ffko

Perfundon ndeshja Kosovo 0-4 England Dardanet 💙💛 ⤵ ⤵ ⤵ ⤵ ⤵ ⤵ ⤵ #ffkosovpost #kosova #football #albania #kos #alb #shqip #shqiptar #besabesë #dardania #dardanet #njeperkrejt #krejtpernje #lion #uefa #euro #2020 #uefaeuro2020

Share 27 1
bashkimi.kombetar.shqiptar. Dardania është Shqipëri 🇦🇱🇦🇱
#kosovoarmy #albania
.
.
.
.
.
.
.
.

Dardania është Shqipëri 🇦🇱🇦🇱 #kosovoarmy #albania . . . . . . . . #shqiperia #kosova #ilirida #tirana #prishtina #durresi #kukesi #shkupi #tetova #presheva #çameria #alb

Share 11 0
shqiponjet. tifozet e kombetares ne stadiumin e ri ne Tirane sot gjat lojes Shqipe

tifozet e kombetares ne stadiumin e ri ne Tirane sot gjat lojes Shqiperi - France "mos ma prek Kosoven" 👏🏼🇦🇱♥️ #alb #jeminje #kosovoisalbania #nanashqiperi #kos #dardania

Share 1481 11
shqipez_worldwide. 😂😂😂😂😂
.
.
.
.
.
.
.
.
#alb #albanian #kosovo #shqipe #shqiponja #

😂😂😂😂😂 . . . . . . . . #alb #albanian #kosovo #shqipe #shqiponja #hajgare #hajgareshqip #meme

Share 3 0
Advertisement
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
casutahandmade. 🌲 Aranjament specific Crăciunului !  #details  #brad #lumanare #rosu

🌲 Aranjament specific Crăciunului ! #details #brad #lumanare #rosu #alb #trandafirsapun #craciun #madewithlove #passion Preț : 90 Lei ! Aranjamentul vine ambalat, precum un cadou, într-o folie transparentă !

Share 4 0
intoxduarexha. a gorgeous glow up ❤
look at her little face, she was so cute 😭
(than

a gorgeous glow up ❤ look at her little face, she was so cute 😭 (thanks to @hotrexha for making the baby picture in hd) @beberexha ♡ ▪I'm not using this picture for commercial use.▪

Share 26 1

𝕱𝖔𝖑𝖑𝖔𝖜 @𝖎𝖑𝖑𝖞𝖗𝖎𝖆𝖓𝖊𝖙 𝖋𝖔𝖗 𝖒𝖔𝖗𝖊! 🇦🇱 Tifozet e kombetares se Shqipris sonte kunder Frances me diqka speciale... MOS MA PREK KOSOVEN! #shqiperietnike Rrespekte per kete gjest! Shqiperia ka humbur ndeshjen kunder Frances me rezultat 0-2. Gjithashtu edhe Kosova ka mbyllur ndeshjen e fundit te kualifikimeve per EURO2020 me nje humbje kunder Anglis te cilet ishin te shkellqyeshem ne organizimin e sulmit poashtu dhe mbrojtjes! Kosova ka ende shanse qe te kualifikohet per euro2020 ne playoffs ne muajin mars! FORCA! #alb #shqiperia #kosova #ffk #fshf #albania #euro #qualification #albanian #dardania #tifo #viral #best #fans #ever #best #football #letsdoit #duamfitore #win #strong #team #shqipe #suksese #love #fan #stadium #illyrianet 𝕱𝖔𝖑𝖑𝖔𝖜 @illyrianet

Share 1612 17

Pret:30 de lei Masura S Purtata de 3 X PENTRU BUC PREDARE PERSONALA PENTRU PROVINCIE TRIMIT PRIN POSTA ROMANA CU RAMBURS(10LEI) SAU CU PLATA ÎN CONT (5 LEI) #carouri #roz #hainesecondhand #bucuresti

Share 0 0
serbian_crimes_. \"Duart larg nga Kosova \"ishin fjalët e tifozëve në Shqipëri.
Për ne Sh

"Duart larg nga Kosova "ishin fjalët e tifozëve në Shqipëri. Për ne Shqipëria mbetet atdheu ynë ! Komento Kosovo is Albania 🇦🇱 - - - #alb #albania #kosovoisalbania #fuckserbia #kosovo #prishtina #tirana #nanashqiperi #homeland #njekomb #njëflamur #🇦🇱 #🇽🇰 is #🇦🇱

Share 63 4